Opleiding | 3 dagen
(Contra)-Terrorisme, Extremisme en Radicalisering (CTER) & OSINT
OSINT & CTER
Duiding van extremisme in het kader van openbare orde en terrorisme
We leven in een digitale wereld waar online en offline steeds meer samenvloeien, en ja: ook extremisten zijn online actief. Meer dan 96% van Nederlandse huishoudens is verbonden met internet; diezelfde lage drempel, het grote bereik en de anonimiteit maken de digitale ruimte aantrekkelijk voor jihadistische netwerken, rechts- en links-extremistische groepen, anti-overheidsactivisten en dierenrechtenextremisten. Daardoor worden schadelijke activiteiten zowel minder zichtbaar als vaker snel en grensoverschrijdend verspreid.
Extremistische uitingen verschijnen steeds vaker tegelijk op het web en op straat. Dat maakt het essentieel om signalen vroegtijdig te herkennen en ze inhoudelijk goed te duiden, want pas met juiste interpretatie worden online aanwijzingen bruikbare operationele inzichten.
De opleiding OSINT-CTER van SoSecure biedt een technisch-analytische aanpak waarin open source intelligence wordt gecombineerd met counter-terrorisme en extremisme research (CTER). Deelnemers leren hoe extremistische narratieven, symboliek en digitale mobilisatievormen zich ontwikkelen, verspreiden en invloed uitoefenen op de maatschappelijke veiligheid.
Daarnaast behandelen we het juridische kader van online onderzoek: wie mag wat zoeken, welke bevoegdheden gelden per rol en waar de grenzen en verplichtingen liggen (o.a. AVG en platformvoorwaarden). We richten ons bovendien expliciet op de groeiende instroom van jongeren richting extremisme vanuit criminele en ondermijnende netwerken, inclusief nihilistische subculturen, en de implicaties hiervan voor vroegsignalering en interventie.
DOELEN / RESULTATEN
Breng uw expertise naar een hoger niveau met de unieke OSINT & CTER-opleiding: in drie dagen leert u extremistische content niet alleen effectief vinden, filteren en analyseren, maar ontwikkelt u ook een scherp inhoudelijk kader waarmee u digitale dreigingen tijdig herkent en in hun grotere context plaatst. Onze praktijkgerichte aanpak combineert de nieuwste OSINT-technieken met diepgaande kennis over contraterreur en extremisme, waardoor u niet alleen sneller en slimmer zoekt, maar ook direct waarde toevoegt aan uw organisatie en analyses.
Deze opleiding biedt u tools en inzichten om radicaliseringssignalen vroegtijdig te signaleren, verstoringen van de openbare orde te voorspellen en uw intelligenceproducten naar een hoger niveau te tillen. Investeer in skills die steeds belangrijker worden in het hedendaagse veiligheidsdomein en maak direct het verschil als specialist in de aanpak van online en offline extremisme.
EXAMEN
Voor de OSINT & CTER opleiding is geen examen vereist. Na het volgen van de opleiding ontvangt u een certificaat van deelname.
VOOR WIE
De opleiding OSINT-CTER is onder andere geschikt voor (OSINT) analisten en onderzoekers van:
- Ministerie Justitie en Veiligheid
- Ministerie van Defensie
- Regionaal Informatie Expertise Centrum (RIEC)
- Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI)
- Gemeenten
- Veiligheidshuizen
- Jeugdzorg
- Nationale Politie
- Immigratie en Naturalisatie Dienst (IND)
- Koninklijke Marechaussee
Inschrijven
De eerstvolgende editie van deze opleiding is gepland voor het eerste kwartaal van 2026. Wees er op tijd bij en verzeker uzelf van een plek—schrijf u vandaag nog in!

PROGRAMMA
Wij gaan in op de verschillende extremistische stromingen, hun gebruik van sociale media en de huidige trends in het Nederlandse en mondiale (Contra)-Terrorisme, Extremisme en Radicalisering (CTER) landschap. In drie dagen leer je wat er speelt bij moderne extremistische bewegingen, welke taal en symbolen ze gebruiken en hoe ze online mensen mobiliseren. We koppelen dat aan een duidelijke OSINT‑werkwijze: vooraf bepalen wat je zoekt, de juiste zoektermen gebruiken, bronnen beoordelen op betrouwbaarheid en informatie controleren. Je oefent praktisch met tools om open bronnen snel te verzamelen, te filteren en overzichtelijk te maken in netwerken, tijdlijnen en kaarten.
We laten zien hoe je je onderzoek goed organiseert en veilig opslaat, werkt volgens de AVG en je stappen vastlegt zodat je achteraf kunt uitleggen wat je hebt gedaan. Je vertaalt je bevindingen vervolgens naar bruikbare besluitinformatie (korte updates, dreigingsbeeld, advies). Je kunt vooraf een eigen onderzoeksvraag aanleveren die we tijdens de training samen uitwerken. Tot slot bespreken we het juridische en ethische kader: wat online wel en niet mag, onder welke voorwaarden, en welke bevoegdheden bij welke rol of organisatie horen.
Dag 1: Fundament en signalen
Je krijgt een helder beeld van de belangrijkste stromingen, verhalen (narratieven), symbolen en hoe groepen online mensen in beweging krijgen. We behandelen de OSINT‑basis: wat ga je zoeken, met welke zoektermen, hoe beoordeel je bronnen en hoe check je of iets klopt.
Dag 2: Tools en gegevens netjes regelen
We oefenen praktisch met tools en browser‑extensies om informatie slim te verzamelen, te controleren en overzichtelijk te maken (netwerken, tijdlijnen, kaarten). Je leert je onderzoek goed organiseren en veilig opslaan: AVG‑proof, met duidelijke dossiervorming en een eenvoudig logboek van je stappen.
Dag 3: Van bevinding naar besluit
Je leert een dreiging inschatten en denkt vooruit met simpele scenario’s voor openbare orde. We vertalen bevindingen naar duidelijke producten: een korte situatie‑update (SITREP), een dreigingsbeeld en een beknopt advies voor management en we passen dit toe op je eigen (ingebrachte) casus.
Inschrijven
Wilt u zich inschrijven voor deze opleiding? Klik dan op de knop hieronder om u in te schrijven.
CURSUSDUUR EN -TIJDEN
De opleiding CTER & OSINT bestaat uit drie intensieve lesdagen van 10:00 tot 16:00 uur en vindt plaats op onze centrale locatie in De Meern (Utrecht), Rijnzathe 8. De eerstvolgende editie start in het eerste kwartaal van 2026, de exacte datum volgt binnenkort, dus houd onze communicatie in de gaten en verzeker uzelf alvast van een plek!
We raden een stevige basis in zowel OSINT als Radicalisering en Terrorisme aan om maximaal rendement uit de training te halen; beide kennisgebieden zijn als vooropleiding intern via SoSecure te volgen.
KOSTEN
- De opleiding kost € 1.495,- exclusief btw. Aan particulieren en overheidsinstellingen kan de opleiding btw-vrij worden gefactureerd.
Voor meer informatie kunt u contact met ons opnemen via info@sosecure.nl, dan helpen wij u graag.
Inschrijven
Wilt u zich inschrijven voor deze opleiding? Klik dan op de knop hieronder om u in te schrijven.
DOCENTEN
Dhr. Niek Möller
Dhr. Niek Möller is afgestudeerd aan de Universiteit Leiden (MSc Crisis and Security Management) en gespecialiseerd in inlichtingen en nationale veiligheid. Hij deed operationele ervaring op bij een multinational, waar hij werkte aan personeelsbeveiliging op internationale projecten in risicogebieden. Niek is als consultant en docent verbonden aan SoSecure/KSI, en geeft onder meer OSINT-trainingen. Hij staat bekend om zijn analytische scherpte en praktische aanpak op het gebied van security en intelligence.

Dhr. Mohamed Zoundri
Dhr. Mohamed Zoundri, is werkzaam bij Bureau Zaun en heeft een achtergrond bij de Koninklijke Marechaussee. Dhr. Zoundri is jaren trainer en ontwikkelaar bij het Radicalisering Opleidingsinstituut (ROR) van het Ministerie van Justitie & Veiligheid. Tevens is dhr. Zoundri adviseur, trainer en expert als het gaat het duiden bij verspreiding van online- en offline extremistische content.